title

Premier Division Champions

2016 Siddal 42-4 Leigh Miners Rangers

2015 Leigh Miners Rangers 22 v 20 Siddal

2014 Wath Brow Hornets 8 v 20 West Hull

2013 Wath Brow Hornets 12 v 16 West Hull

2012 Wath Brow H 22 v 6 Myton Warriors

2011 Siddal 18 v 30 Thatto Heath Crusaders

2010 Leigh East 37 v 10 Siddal

2009 Siddal 15 v 8 East Hull

2008 East Hull 26 v 10 Leigh Miners Rangers

2007 Skirlaugh 8 v 6 Leigh Miners Rangers

2006 Oulton Raiders 20 v 11 Thornhill Trojans

2005 Leigh Miners R 30 v 22 Wath Brow H

2004 Siddal 18 v 16 West Hull

2003 Siddal 19 v 14 West Hull

2002 West Hull 24 v 20 Leigh Miners Rangers

2000/01 West Hull

1999/00 West Hull

1998/99 West Hull

1997/98 Egremont Rangers

1996/97 West Hull

1995/96 Woolston Rovers

1994/95 Woolston Rovers

1993/94 Woolston Rovers

*title decided by league leadership until
the 2001-02 season.

Division One Champions

2016 Thatto Heath Crusaders

2015 Kells

2014 Oulton Raiders

2013 East Leeds

2012 Egremont Rangers

2010/11 Oulton Raiders

2009/10 Thatto Heath Crusaders

2008/09 Wath Brow Hornets

2007/08 Wigan St Judes

2006/07 Rochdale Mayfield

2005/06 West Hull

2004/05 Shaw Cross Sharks

2003/04 Wath Brow Hornets

2002/03 Thatto Heath Crusaders

2001/02 West Bowling

2000/01 Leigh East

1999/00 Oulton Raiders

1998/99 Redhill

1997/98 Skirlaugh

1996/97 Askam

1995/94 Beverley

1994/93 Millom

1993/92 Heworth

Division Two Champions

2016 Hunslet Club Parkside

2015 Millom

2014 Kells

2013 Normanton Knights

2012 East Leeds

2010/11 Hunslet Warriors

2009/10 Eccles & Salford Juniors

2008/09 Myton Warriors

2007/08 Millom

2006/07 Waterhead

2005/06 Castleford Panthers

2004/05 Ince Rose Bridge

2003/04 East Hull

2002/03 Wath Brow Hornets

2001/02 Crosfields

2000/01 Thatto Heath Crusaders

1999/00 Eastmoor Dragons

1998/99 Ideal Isberg

1997/98 Featherstone Lions

1996/97 Redhill

1995/96 Wigan St Judes

1994/95 Eastmoor Dragons

1993/94 Oldham St Annes

1992/93 Rochdale Mayfield

1991/92 West Hull

1990/91 Barrow Island

1989/90 Saddleworth Rangers

Division Three Champions

2016 Crosfields

2015 Hunslet Club Parkside

2014 Featherstone Lions

2013 Kells

Interim season Champions

2011 Hunslet Warriors 18 v 14 Wigan St Patricks

League Leaders

2016 Siddal

2015 Leigh Miners Rangers

2014 West Hull

2013 Thatto Heath Crusaders

2012 Wath Brow Hornets

2011 (interim season)

2010/11 Siddal

2009/10 Leigh East

2008/09 Siddal

2007/08 Leigh Miners Rangers

2006/07 Leigh Miners Rangers

2005/06 Oulton Raiders

2004/05 Leigh Miners Rangers

2003/04 Siddal

2002/03 Siddal

2001/02 West Hull         

Premier Division
Player of the Year

2015 S O'Brien (Leigh Miners Rangers)
2014
F King (Wath Brow Hornets)
2013
D Rowse (Lock Lane)
2012
K Dixon (Wath Brow Hornets)
2010/11 C Stephenson (Hull Dockers)
2009/10 G Middlehurst (Leigh East)
2008/09 L Gudor (Siddal)
2007/08 M Ridyard (Leigh Miners Rangers)
2006/07 A Moody (Skirlaugh)
2005/06 A Murray (Leigh Miners Rangers)
2004/05 G Mattinson (Wath Brow Hornets)
2003/04 J Woods (Leigh East)
2002/03 L Walsh (Siddal)
2001/02 T Lynn (West Hull)
2000/01 W Harris (West Hull)
1999/00 S Crowther (Oldham St Annes)
1998/99 C Brown (Skirlaugh)
1997/98 S Mills (Wigan St Patricks)
1996/97 D Roe (West Hull)
1995/96 N Kelly (Woolston Rovers)
1994/95 C Hammerton (Heworth)
1993/94 P Livett (Woolston Rovers)

Division One
Player of the Year

2015 W Carter (Millom)
2014
S Butterworth (Rochdale Mayfield)
2013
C Bravo (Hunslet Warriors)
2012
JP Brocklebank (Egremont Rangers)
2010/11 S Winstanley (Ince Rose Bridge)
2009/10 K Maddocks (Thatto Heath)
2008/09 S Teare (Wath Brow Hornets)
2007/08 P Pendlebury (Wigan St Judes)
2006/07 D Kilshaw (Leigh East)
2005/06 L Innes (West Bowling)
2004/05 A Lindsay (Shaw Cross Sharks)
2003/04 C Stephenson (Hull Dockers)
2002/03 M Woods (Thatto Heath Crusaders)
2001/02 P Hasty (East Leeds)
2000/01 M Shaw (Siddal)
1999/00 D Burton (Oulton Raiders)
1998/99 D Hall (Leigh East)
1997/98 S Price (East Leeds)
1996/97 M Kavanagh (Askam)
1995/96 S Naylor (Thornhill)
1994/95 M O'Brien (Millom)
1993/94 D Wheatley (Heworth)

Division Two
Player of the Year

2015 K Baker (Ince Rose Bridge)
2014
D Lynch (Pilkington Recs)
2013
A Mulcahy (Normanton Knights)
2012
L Walmsley (Dewsbury Celtic)
2010/11 JP Brocklebank (Egremont Rangers)
2009/10 K Lancashire (Oldham St Annes)
2008/09 P Coates (Milford Marlins)
2007/08 M Butterfield (Normanton Knights)
2006/07 R Collins (Waterhead)
2005/06 J Benn (Castleford Panthers)
2004/05 A Eatock (Ince Rose Bridge)
2003/04 S Gartland (Rochdale Mayfield)
2002/03 J Blakey (Milford Marlins)
2001/02 P Cannon (Crosfields)
2000/01 G Mallinson (Hull Dockers)
1999/00 S Turton (Eastmoor Dragons)
1998/99 T Smirk (Ideal Isberg)
1997/98 D Hodgson (Hull Dockers)
1996/97 S Wyville (Skirlaugh)
1995/96 M Charles (Barrow Island)
1994/95 P Emery (Blackbrook)
1993/94 P Fox (Moldgreen)

Division Three
Player of the Year

2015 J Gibson (Thornhill Trojans)
2014
D Glassell (Featherstone Lions)
2013
A Burns (Kells)

NCL Top Try Scorer

2015 Nathan Slater (Myton Warriors) 34
2014
Nathan Slater (Myton Warriors) 34

Premier Division
Coach of the Year

2015 Allan Coleman/Paul Whitworth (Leigh Miners Rangers)
2014
Mark Hewitt (West Hull)

Division One
Coach of the Year

2015 Peter Smith (Kells)
2014
Jamie Benn (Oulton Raiders)

Division Two
Coach of the Year

2015 Thomas Sibley (Millom)
2014
Peter Smith (Kells)

Division Three
Coach of the Year

2015 Paul McShane (Hunslet Club Parkside)
2014
Jamie Rooney (Featherstone Lions)

Referee of the Year

2015 Steve Race (Wakefield)
2014
Jack Smith (Wigan & District)
2013
Tom Grant (Leeds & District)
2012
Michael Mannifield (Dewsbury & Batley)
2010/11 Adam Gill (Widnes)
2009/10 Chris Hancock (Hull & District)
2008/09 Paul Marklove (Warrington)
2007/08 Ian Jefferson (Pontefract)
2006/07 Paul Ward (Leeds)
2005/06 James Child (Dewsbury)
2004/05 Chris Dean (Selby)
2003/04 Richard Stockdale (Bradford)
2002/03 Matthew Thomason (Warrington)
2001/02 Phil Bentham (Warrington)
2000/01 Robert Hicks (Oldham)
1999/00 Tim Brierley (Manchester)
1998/99 Gary Craven (Leeds)
1997/98 Ian Smith

Secretary of the Year

2015 Rob Jones (Gateshead Storm)
2014
Peter Townsend (Saddleworth Rangers)
2013
Benny Richardson (Shaw Cross Sharks)
2012
Des Fox (Myton Warriors)
2010/11 Dean Elliott (Castleford Lock Lane)
2009/10 Robert Nicholson (Eastmoor Dragons)
2008/09 Joe Collins (Ovenden)
2007/08 Barbara Rawlinson (Stanley Rangers)
2006/07 Lynne Kearns (Leigh East)
2005/06 Pete Townend (Hull Dockers)
2004/05 Cassandra O'Donovan (Rochdale Mayfield)
2003/04 Sylvia Kettlewell (Walney Central)
2002/03 David Garside (West Bowling)
2001/02 Danny Palmer (Normanton Knights)
2000/01 Carroll Willis (Siddal)
1999/00 Andrew Byram (Thornhill Trojans)
1998/99 Rob Gill (Skirlaugh)

Fair Play Award

2015 Millom/Wibsey Warriors
2014
Heworth
2013
Peterlee Pumas
2012
Wath Brow Hornets
2010/11 Millom
2009/10 Thatto Heath Crusaders
2008/09 Millom
2007/08 Askam
2006/07 Waterhead
2005/06 Wath Brow Hornets
2004/05 Wath Brow Hornets
2003/04 Shaw Cross Sharks
2002/03 Eastmoor Dragons
2001/02 Askam

Programme of the Year

2015 Askam
2014
Woolston Rovers
2013
Pilkington Recs
2012
Wigan St Patricks
2010/11 Wigan St Patricks
2009/10 Milford Marlins
2008/09 West Bowling
2007/08 Wigan St Judes
2006/07 Stanningley
2005/06 Millom
2004/05 Thatto Heath Crusaders
2003/04 Eccles & Salford
2002/03 Huddersfield Syngenta Sharks
2001/02 Shaw Cross Sharks

Media Award

2015 Woolston Rovers
2014
Thatto Heath Crusaders
2013
Leigh Miners Rangers

Top Points Scorer

2015 Joel Gibson (Thornhill Trojans) 307
2014
Danny Lynch (Pilkington Recs) 332
2013
Sean Quinn (Thatto Heath) 276

NCL Challenge Cup

1993/94 Oulton Raiders
1992/93 Redhill
1991/92 Skirlaugh
1990/91 Askam
1989/90 Beverley
1988/89 Millom
1987/88 Heworth

National League Division One Champions

1992/93 Saddleworth Rangers
1991/92 Wigan St Patricks
1990/91 Leigh East
1989/90 Dudley Hill
1988/89 West Hull
1987/88 Milford
1986/87 Heworth

European Championship Winners

2011 Thatto Heath Crusaders
2010 Leigh East
2008 Skirlaugh
2007 Oulton Raiders